OTO HABER

Tesla Dünyanın En Değerli Otomobil Markası Olabilecek mi?

Tesla dünyanın en değerli otomobil markası mı oluyor ? Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla, istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Tesla’nın işlem gören hisselerinde meydana gelen artış onları Toyata’ya adım adım yaklaştırmaya devam ediyor. Tabi bu Tesla’nın bu gelişimi ile herkesin aklına bir soru geliyor…

Çıkan habere göre Tesla şuan 190 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Dünya da 1. sırada yer alan Toyota ise şuan 210 milyar dolarlık piyasa değeri ile Tesla’nın en büyük rakibi konumunda. Bu değerler göz önüne alındığında, eğer Tesla yüzde 11’lik bir artışa geçer ve Toyota da sabit değerde kalırsa, Tesla japon devi olan Toyota’yı yakalayabilecek.

Tesla haziran ayının başından bu yana yüzde 23’lük bir artış yaşadı, bunu da hatırlatalım. Tesla ilk çeyrekte sadece 103 bin adet araç üretirken, Toyota 2.4 milyon adet otomobil üretti.

Tesla Volkswagen AG’yi ocak ayında geçerek 2. en değerli otomobil markası pozisyonuna ulaşmıştı. Volkswagen ID.3 adını verdiği tam elektrikli ekonomik otomobili bu yaz mevsiminin sonunda teslim edecek.

Toyota 2020 yılı kâr tahminlerini yüzde 80 oranında düşecek olarak değerlendirdi. Pazarın v e satışların eskisi gibi olması için ise 1 yıl sonrasını işaret ediyorlar. Toyota’nın hisseleri bu yıl haziran ayına kadar yaklaşık yüzde 10 geriledi.

“Tesla Dünyanın en değerli otomobil markası olabilecekler mi?” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir