GÜNCEL HABERLER

Esir takası sürüyor: 108 Ukraynalı kadın serbest bırakıldı

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak habersi.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Habersi gazete veya bir ajans değildir!

Rusya tarafı 108 Ukraynalı kadını, Ukrayna tarafı aralarında sivillerinde bulunduğu 110 kişiyi serbest bıraktı.

Rusya ve Ukrayna arasında 28 Şubat’tan bu yana en büyük mahkum takaslarından biri gerçekleşti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya ile yapılan esir takası anlaşması doğrultusunda 108 Ukraynalı kadının Ruslar tarafından serbest bırakıldığını ifade etti.

Yermak, “Bugün büyük çaplı bir esir takası gerçekleştirildi. Özellikle bizim için özel olan 108 kadını esaretten kurtardık. Bu, tamamı kadınlardan oluşan ilk takastı” ifadelerini kullanarak, serbest bırakılan kadınlardan 12’sinin sivil, geri kalanının ise askerlerden oluştuğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Ukrayna ile yapılan esir takası anlaşması doğrultusunda 110 kişinin geri alındığı duyurularak, “Müzakereler neticesinde Şubat 2022’den beri Kiev rejimi tarafından tutulan 72’si denizci olmak üzere 110 kişi iade edildi” denildi.

Esir takasında Rusya tarafına Rusya İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova’nın önderlik ettiğini belirtildi.

İşte esir takasından görüntüler…

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/foto-galeri/esir-takasi-suruyor-108-ukraynali-kadin-serbest-birakildi/717312

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir