GÜNCEL HABERLER

18 trilyon volt uzaya saçıldı!

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak habersi.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Habersi gazete veya bir ajans değildir!

Güneş’ten 30 kat daha büyük bir yıldızın ölümünden kaynaklanan gama ışını patlamasının Dünya’dan 2,4 milyar ışık yılı uzaklıkta meydana geldiği ve18 trilyon volt gücünde olduğu belirtildi.

Dünyadaki iletişim etkilendi- Araştırmacılar hala ışığı izlemeye devam ederken, söz konusu olayın Güneş’in tüm ömrü boyunca ürettiği aynı miktarda enerjiyi serbest brakmış olabileceği ve dünyadaki radyo iletişimini etkilediği açıklandı.

Parıltı izlenmeye devam ediyor- Bununla birlikte, araştırmacıların bildirdiğine göre elektromanyetik radyasyonun en yoğun biçimi olan gama ışınları patlaması ilk olarak 9 Ekim’de yörüngedeki teleskoplar tarafından tespit edildi. Ardından gelen parıltının hala dünya çapında bilim insanları tarafından izlendiği aktarıldı.

“Yüzyılda görülen olay”- Şili’deki Gemini Güney teleskobunda kızılötesi aletler kullanarak ışığı gözlemleyen Brendan O’Connor, “Hem foton miktarı hem de bize ulaşan fotonların enerjisi açısından gerçekten rekor kırıyor.’Bu kadar yakın ve bu kadar parlak bir ışığı izlemek, gerçekten yüzyılda bir görülen bir olaydır” diye konuştu.

Güneş’ten 30 kat büyük yıldız öldü- O’Connor, ayrıca yüzlerce saniye süren gama ışını patlamalarının Güneş’ten 30 kat daha büyük olan yıldızların ölmesinden kaynaklandığının düşünüldüğünü sözlerine ekledi.

Radyo iletişimi etkilendi- Diğer taraftan söz konusu olay 18 trilyon voltluk rekor bir enerji taşıyan fotonları serbest bıraktı ve Dünya’nın iyonosferindeki uzun dalga radyo iletişimini etkiledi.

Güneş’in ömrünce ürettiği enerji uzaya saçıldı- O’Connor, “Gama ışını patlamaları genel olarak birkaç saniye içinde Güneş’in tüm ömrü boyunca ürettiği aynı miktarda enerjiyi serbest bırakır ve bu olay en parlak gama ışını patlamasıdır” dedi.

Öte yandan, GRB 221009A olarak bilinen bu gama ışını patlaması, ilk olarak NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi ve Rüzgar uzay aracı dahil teleskoplar tarafından tespit edildi.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/foto-galeri/18-trilyon-volt-uzaya-sacildi/717313

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir