OTO HABER

KKTC’nin Yerli Otomobili Günsel Tanıtıldı

Uzun yıllardır Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) AR-GE ekipleri ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından bir yerli otomobil çalışması sürdürülüyordu. Sonunda KKTC’nin yerli elektrikli otomobili ‘GÜNSEL’in tanıtımı yapıldı. Tanıtımda yerli otomobilin ilk modeli B9 ve ikinci modeli SUV tipi J9 gösterime çıktı.

Girne’deki bir otelde düzenlenen tanıtım programına, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, yerli ve yabancı olmak üzere bir çok iş insanı ve çok sayıda davetli ile programa büyük katılım oldu.

Otelde düzenlenen program, İrfan Günsel’in aracın özelliklerini anlatmasıyla ve “GÜNSEL”in tanıtım videosu ile başladı.

Başbakan Tatar ise yaptığı konuşmada “KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum” dedi.

Tatar açıklamalarında YDÜ ailesinin başarılarına değinirken, KKTC’nin yerli otomobili ile gelen bu başarıya hep beraber el birliği ile imza attıklarını söyledi.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız.” diye anlamlı bir konuşma yaptı.

Büyükelçi Ali Murat Başçeri Emeği Geçenleri Kutladı

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, YDÜ ve Günsel ailesinin KKTC’yi gururlandıran bu başarı hikayesinde emek sahibi olan herkesi kutladı.

Dünya otomotiv sanayisinin ciddi bir ikilem içinde kaldığını söyleyen Başçeri, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Aralık 2019’da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda” açıklamasını yaptı.

Başçeri, Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı teknolojiler ile birlikte yeni üretilen modellerin giderek yayıldığını söyledi. “Bu anlamda aynı çabanın GÜNSEL markası çerçevesinde ortaya konulduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Başçeri, Söz konusu marka için gösterilen kararlılığının KKTC’de Ar-Ge ekosisteminin nitelik ve nicelik olarak gelişmesinde büyük rol oynayacağını belirtti. Bu gelişmeden bir çok firmanın ilham alacağını söyledi.

Başçeri, teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretimin, KKTC’nin geleceğinin temel taşlarını oluşturacağını ifade etti. Gösterilen çabanın ise türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaları yok edeceğini belirtti.

“BU GURUR, BU ARABA BİZİM”

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel, bu projenin bir dönüm noktası olacağını belirterek, bu markanın heyecanını beraber yaşadıklarını dile getirdi.

İrfan Günsel KKTC vatandaşları için gurur kaynağı olan bu proje hakkında, “Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından görücüye çıkan ‘GÜNSEL’in seri üretimi 2021’de başlayacak.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir