GÜNCEL HABERLER

Dünyanın en riski ülkeleri açıklandı: Türkiye’nin yeri dikkat çekti

Dikkat! bu haber “Sözcü” ajansından çekilerek otomatik olarak habersi.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Habersi gazete veya bir ajans değildir!

Her yıl güncellenen Küresel Risk Değerlendirme raporuna göre dünyanın ziyaret edilmesi en tehlikeli ülkeleri açıklandı.

Seyahat riski konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Global Guardian tarafından derlenen verilere göre, seyahat edilmesi en riskli ülkeler belirlendi. Buna göre, ülkeler, farklı gruplara ayrıldı. Çatışmalar ve politik gerilimlerin yanı sıra “jeopolitik riskler” de hesaba katıldı.

Küresel Risk Değerlendirme raporuna göre, en riskli ülkeler Ukrayna, Pakistan, Libya, Suriye, Somali, Yemen, Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Burkina Faso olarak açıklandı.

TÜRKİYE’NİN YERİ DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye, Tayland, Hindistan ve Filipinler “orta riskli” ülkeler arasında yer alması. Türkiye’nin Hindistan ve Tayland gibi ülkelerle bir tutulması dikkat çekti.

Popüler tatil beldesi Meksika, popüler turistik bölgeler de dahil olmak üzere kartellerin de içerisinde bulunduğu şiddet olayları nedeniyle ‘yüksek riskli’ ülkeler arasında yer aldı.

NELERE BAKILIYOR?

Endeks, siyasi istikrarları, komşu ülke ilişkileri, mülteci sayısı, nükleer silahlar, iç ve dış çatışmalar, askeri harcamalar, hapisteki suçlu oranları ve “suçluluk algıları” ile ilgili verileri analiz ederek 163 ülke arasında hazırlandı.

Raporda aynı zamanda, “düşük riskli” olarak tanımlanan ülkeler de yer aldı. Ziyaret edilecek en güvenli ülkelerden bazıları Almanya, Polonya, Norveç, İrlanda Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Estonya, Japonya ve Kanada olarak açıklandı.İlginizi Çekebilir
Çeçenler ayağa kalktı, iç savaş tehlikesi patlak verdiİlginizi Çekebilir
Financial Times: Erdoğan’ın riskli ikili oyunuİlginizi Çekebilir
Yunan basını yazdı: ‘ABD istedi, Türkiye izin vermedi’

Kaynak :
https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/dunyanin-en-riski-ulkeleri-turkiyenin-yeri-dikkat-cekti-7426141/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir