TEKNOLOJİ

Beklediğimize Değdi İşte Sony PlayStation 5 Özellikleri

Sony, dünya çapında fuarların birbiri ardına iptal edilmesinin üzerine yeni nesil konsolu Sony PlayStation 5 ile ilgili Youtube üzerinden açıklamalarda bulundu.

Konferansta ilk olarak konuşma yapan kişi Sony’de önde gelen isimlerin arasında yer alan mühendis Mark Cerny oldu. PlayStation’un tarihini ele alan Cerny Playstation 4’ten sonra yapılan değişikliklerden bahsetti.

PlayStation 4’ten sonra 3 temel prensip üzerine hareket ettiklerini açıklayan Cerny, evrim ve devrimi dengelediklerini açıkladı. Bunun yanı sıra yeniz özellikler eklendiğini belirten Cerny, yeni konsola alışma sürecinin daha hızlı olacağını belirtti.

Yeni Konsol Geriye Dönük Olarak Uyumluluk Sağlayacak

Sony PlayStation 5 için AMD’nin RDNA 2-tabanlı işlemcileri kişiselleştirilmişti. Bu işlemciler daha güçlü olmalarının yanında ayrıca güç tüketimi bakımından çok daha performanslı ve ekonomik. Cerny, o dönemlerde çıkmış olan üst düzey işlemciler ile bu işlemcilerin aynı seviyede bulunması da Sony’nin bu alandaki başarısını tesciller durumda olduğu söylüyor.

PS4 VE PS4 PRO oyunları yeni konsolun legacy modunda olacak. PS 5 oyunları Native olarak çalıştırılacak. Yeni konsolun Ray Tracing desteğine sahip olacağı biliniyordu fakat kullanım kapsamı hakkındaki fikirler daha oluşmamıştı. Bu özellik küresel ışıklandırma haricinde, gölgelendirme, ses ve yansıma gibi amaçlar içinde kullanılacak.

Sony’nin yeni konsolu sadece bir oyun konsolu olmak yerine aynı zamanda bir ev eğlence sistemi olmakta karalı olduğu görünüyor. Tabii ki bunun sonucu olarak bu yeni cihazda ses teknolojilerine oldukça önem verilmiş. Sony bizlere yüzlerce birbirinden farklı özel sesleri aynı anda kullanma imkanı verecek. Cihaz sadece bunlarla kalmayıp 3 boyutlu ses teknolojisi, Tempest 3D’yi de kullanacak. Bu özelliği açıklamak gerekirse örneğin oyunu oynarken sağ ve sol tarafınızdan bir araba geçiyor, bu sesin hangi yönden geldiğini size hissettirecek.

Karşınızda PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5 hakkında açıklanan özellikler şöyle

  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir