GÜNCEL HABERLER

Başörtüsü takmadan yarışan İranlı sporcu hakkında hapis iddiası

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak habersi.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Habersi gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Güney Kore’de Asya Tırmanma Yarışmaları’nda başörtüsü takmadan yarışan İranlı sporcu Elnaz Rekabi’nin arkadaşları, pazar gününden bu yana Rekabi’den haber alamadıklarını bildirdi. BBC Farsça Servisi’ne konuşan arkadaşları, Rekabi ile iletişime geçemediklerini söyledi. Söz konusu haberlerin yayınlanmasının ardından, Rekabi’nin sosyal medya hesabından bir açıklama paylaşıldı. 

‘HANGİ KOŞULLARDA YAYINLANDIĞI BELİRSİZ’

“Öncelikle sebep olduğum tüm endişeler için özür dilerim” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Şu anda önceden planlanmış zaman çizelgesine göre ekiple birlikte İran’a dönüş yolundayım.”

The Guardian gazetesi, açıklamanın ‘hangi koşullarda yayınlandığının belirsiz olduğunu’ bildirdi. BBC, Güney Kore’den Tahran’a giden uçağa binmeden önce İranlı sporcunun pasaportuna ve cep telefonuna el konulduğunu aktarmıştı. 

IRAN WIRE: EVİN CEZAEVİ’NE NAKLEDİLECEK

Iran Wire haber sitesi ise, sporcunun İran’a dönüşünün ardından Evin Cezaevi’ne nakledileceğini iddia etti. Iran Wire’a konuşan kaynaklar, İran Tırmanma Federasyonu Başkanı Reza Zarei’nin, İran Olimpiyat Komitesi Başkanı Mohammad Khosravivafa’nın emriyle Rekabi’yi Seul’deki İran Büyükelçiliği’ne götürdüğünü ileri sürdü.

‘DEVRİM MUHAFIZLARI’NIN EMRİYLE ANIKONULDU’ İDDİASI

Khosravivafa’nın ise İran Devrim Muhafızları’ndan Rekabi’nin alıkonulması için emir aldığı iddia edildi. Iran Wire’a konuşan kaynak, “Elnaz, yaklaşık bir ay önce başörtüsüz yarışmaya karar verdi. Kocası İran’da olduğu için de sığınma talebinde bulunmadı ve yarışmadan sonra geri dönmek istedi” dedi. Söz konusu iddiaları yalanlayan İran’ın Seul Büyükelçiliği ise, ‘sahte ve yanlış haberler ile dezenformasyonun şiddetle kınandığını’ bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/basortusu-takmadan-yarisan-iranli-sporcu-hakkinda-hapis-iddiasi-haber-1585377

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir